PHANTOM 4PRO

Dołączona kamera jest wyposażona w 1 calowy sensor, umożliwiający do nagrywania w rozdzielczości 4k/60fps, i robienia zdjęć w trybie Burst w 14fps. Zastosowana konstrukcja z tytanu i magnezu zwiększa sztywność ramy i zmniejsza wagę zbliżając ją do tej z Phantom 4.  System FlightAutonomy umożliwia korzystanie ze zdwojonych tylnych sensorów i czujników podczerwieni w celu całościowego wykrywania przeszkód w 5 wymiarach i unikania ich w 4 wymiarach.

Kamera z 1-calowym, 20 mega-pixelowym obiektywem

Kamera została przeprojektowana tak, by używała 1 calowego, 20 mega-pixelowego sensora. Niestandardowo zaprojektowany obiektyw składa się z 8 elementów zaaranżowanych w 7 grup oraz jest to pierwsza kamera od DJI używająca mechanicznych migawek eliminujących tzw. efekt rolling shutter, który może się pojawić podczas kręcenia ujęć szybko poruszających się obiektów lub podczas lotu o dużej prędkości. W efekcie, jest ona tak samo mocna jak tradycyjne ręczne kamery. Potężniejsze algorytmy wideo wspierają standard H.264 4K przy 60fps lub H.265 4K przy 30 fps, oba z bitrate 100 Mbps. Zaawansowane czujniki i procesory gwarantują uchwycenie obrazu z najdrobniejszymi detalami oraz zapewniają dane konieczne do efektywnej post produkcji.

Wykrywanie przeszkód w pięciu kierunkach

Flight Autonomy oprócz zdwojonych czujników z przodu drona oraz systemu podczerwieni po obu stronach został poszerzony o dodatkowy zestaw czujników wizyjnych stereo o dużej rozdzielczości, znajdującego się na tyle drona. Takie połączenie tworzy 5-kierunkowe wykrywanie przeszkód oraz system z 4-kierunkowym omijaniem przeszkód, chroniąc Phantoma 4 Pro przed ewentualnymi uszkodzeniami i umożliwiając filmowcom uchwycenie niesamowitych i złożonych scen.

Kontroler z wbudowanym wyświetlaczem

Nadajnik Phantom 4 Pro integruje w sobie system przesyłania materiałów wideo Lightbridge HD wspierając transmisję 5.8 GHz. Możliwość wybrania pomiędzy 2.4 GHz a 5.8 GHz pozwala operatorowi uniknąć zakłóceń lub wyeliminować opóźnienia spowodowane lotem na obszarze z często wykorzystywaną częstotliwością 2,4 GHz. W normalnych warunkach, system transmisji wideo poprzez Wi-Fi używa częstotliwości 2.4 GHz by współpracować z nadajnikiem używającym do sterowania 5.8 GHz co pozwala wyeliminować ewentualne zakłócenia występujące podczas stosowania tej samej częstotliwości. Gdy obydwa procesy odbywają się na tej samej częstotliwości, system transmisji wideo i nadajnik będą się zakłócały, powodując opóźnienia w sterowaniu oraz cięcia obrazu. Jednakże stosowanie dwóch różnych częstotliwości  może negatywnie wpływać na osiągi lotu.

Dlatego też, system transmisji wideo Lightbridge HD zastosowany w Phantom 4 Pro do przesyłania sygnału korzysta z TDM (Time Division Multiplexing ) umożliwiając przesyłanie sygnału z kontrolera oraz odbieranie sygnału wideo na tej samej częstotliwości. Na pasmo częstotliwości 2.4 GHz bardzo często oddziałuje Wi-Fi, przekaźniki 4G oraz innego rodzaju zakłócenia w przestrzeni miejskiej, natomiast pasmo 5.8 GHz zwiększa wiarygodność transmisji. Po włączeniu, Phantom 4 Pro automatycznie wybiera przekaz z najmniejszym poziomem zakłóceń. Gwarantując tym samym optymalny zakres maksymalnej transmisji wideo na odległości 7km (w terenie bez przesłon i zakłóceń, FCC)

5.5 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1080p zintegrowany w Phantomie 4 Pro oferuje jasność 1000cd/m2, dwa razy większą niż w standardowych urządzeniach. Zapewnia to jasne, wyraźne kolory oraz doskonałą widoczność w świetle słonecznym. Dzięki temu wyświetlaczowi, nie potrzebne są urządzenia mobilne, co znacznie ułatwia przygotowania do lotu. Jako, że aplikacja DJI GO jest wbudowana w wyświetlacz, oprogramowanie jak i sprzęt mogą być w pełni zoptymalizowane by zmniejszyć efekt zacinania się transmisji wideo. Dzięki wyposażeniu urządzenia w port HDMI, wejścia na karty Micro SD, mikrofonu, głośnika oraz moduł  Wi- Fi możliwa jest edycja obrazów w aplikacji DJI GO oraz natychmiastowe dzielenie się nimi. Wreszcie, 5-godzinna praca baterii zamienia Phantoma 4 Pro w kompletne rozwiązanie do fotografii powietrznej.

Draw

Tryb Draw jest zupełnie nową technologią służącą do kontroli punktu orientacyjnego. Wystarczy narysować trasę na ekranie a Phantom 4 Pro poleci w danym kierunku utrzymując stałą wysokość. Pozwala to operatorowi skupienie się na kamerze i uchwycenie bardziej złożonych ujęć. Istnieją dwa tryby Draw, które mogą być używane w różnych scenariuszach:
Standard: dron podąża wyznaczoną trasą ze stałą prędkością z kamerą skierowaną w kierunku lotu.
Free: dron podąża w wyznaczonym kierunku podczas gdy kamera może być skierowana w różnych kierunkach.

ActiveTrack

Phantom 4 Pro automatycznie rozpoznaje obiekty, podąża za nimi i pozwala na przechwytywanie ujęć obiektów w ruchu.
Podążanie za szybko poruszającymi się obiektami może być bardzo trudne jednak zaawansowane algorytmy rozpoznawania obrazu stosowane przez Phantom 4 Pro umożliwiają rozpoznanie ich i śledzenie i utrzymanie w kadrze. Nowy algorytm rozpoznaje również więcej obiektów, od ludzi poprzez pojazdy aż po zwierzęta, dostosowując dynamikę lotu tak by zapewnić gładsze ujęcia.
Pilot może teraz wybierać pomiędzy trybami:
• Trace: lot przed lub za obiektem, unikając przeszkód
• Profile: lot obok filmowanego obiektu pod różnymi kątami
• Spotlight: utrzymanie kamery skierowanej na obiekt podczas gdy dron lata tam gdzie skieruje go pilot.

TapFly

Lataj w każdym kierunku widocznym na ekranie po jednym kliknięciu. Naciśnij dowolne miejsce na ekranie by dostosować kierunek lotu wykorzystując system automatycznego omijaniem przeszkód (niedostępne z trybem lotu Free), naciśnij ekran ponownie lub użyj drążków by zmienić kierunek. Nowa funkcja trasy AR pokazuje rzeczywisty kierunek lotu jako odniesienie. Jako, że trudnym może się okazać jednoczesne kontrolowanie wysokości, kursu lotu, prędkości oraz położenia kamery za pomocą joysticka, Tap Fly pozwala operatorowi ustawienie wysokości i prędkości, skręcenie dronem bądź przechylenie gimbala bez konieczności zmiany kierunku lotu. Istnieją teraz 3 tryby tryby lotu TapFly:
• Forward: Naciśnij by polecieć w wybranym kierunku
•Backward: Naciśnij by polecieć w przeciwnym kierunku od wskazanego tj. naciśnij w prawym dolnym rogu ekranu a dron poleci do tyłu w kierunku górnego lewego rogu,  oddalając się od obiektu
•Free: blokuje kierunek lotu Phantoma bez blokowania kamery umożliwiając obracanie jej podczas lotu.

Powrót do domu

Dzięki zaktualizowanemu i ulepszonemu trybowi Return to Home, Phantom 4Pro automatycznie wybiera najlepszą trasę powrotu w zależności od warunków atmosferycznych. Podczas lotu rejestruje trasę, co umożliwia mu powrót wzdłuż tej samej trasy po utracie sygnału omijając przeszkody.
Bazując na swojej wysokości lotu, w momencie utraty sygnału Phantom 4 Pro będzie w stanie dostosować swoją ścieżkę lotu tak by uniknąć przeszkody widziane podczas lotu. Podczas startu dron nagrywa obszar znajdujący się poniżej i porównuje to co nagrał z tym co widzi podczas powrotu by wylądować dokładnie w tym samym miejscu. Co więcej, jest on wstanie ustalić czy podłoże nadaje się do lądowania. W przypadku zarejestrowania przeszkody bądź wody, alarmuje operatora i zawisa na odpowiedniej wysokości.

Rozpoznawanie gestów

Teraz zrobisz sobie „selfie” bez konieczności używania zdalnego kontrolera, wystarczy wykonać kilka znanych Phantomowi ruchów. Zaawansowana technologia wizyjna komputera umożliwia Phantomowi wykorzystanie gestów jako poleceń. Wystarczy, że podniesiesz ręce do kamery a dron automatycznie rozpozna ten ruch blokując kamerę i umieszczając Cię w centrum kadru. Kiedy będziesz gotowy do zdjęcia rozsuń ramiona, a Phantom 4 Pro rozpocznie się 3 sekundowe odliczanie po czym wykona zdjęcie.

Inteligentne baterie

Profesjonalna fotografia podniebna czerpie korzyści z dłuższego czasu lotu. Phantom 4 Pro umożliwia lot do 30 min, gwarantując więcej czasu w powietrzu i pozwalając na uchwycenia idealnego ujęcia. Aplikacja DJI Go pokazuje status baterii oraz oszacowuje pozostały czas lotu na podstawie przebytego dystansu i innych zmiennych. Co więcej, informuje ona o minimalnym poziomie baterii koniecznym do bezpiecznego powrotu do punktu startowego. Zaawansowany system zarządzania baterią zapobiega przegrzaniu. W przypadku przechowywaniu baterii przez dłuższy czas, rozładowują się one by zachować pożądaną jakość.

Tryby lotu

Różne produkcje filmowe wymagają różnych trybów lotów, a Phantom 4 Pro oferuje aż trzy: P, A i S. Przełączanie pomiędzy nimi pozwala pilotowi na kontrolę jakiej potrzebuje, zawsze gdy szuka płynnego lotu, prostoty, inteligentnej nawigacji czy prędkości. W Trybie Position dostępny jest TapFly, AvtiveTrack, wykrywanie przeszkód i ustawienia pozycji. W trybie Sport, dron jest bardziej zwinny i szybszy (może osiągnąć do 72km/h). Natomiast w trybie Atti dron jest odłączony od satelitarnej stabilizacji i utrzymuje daną wysokość. Ten tryb jest idealny dla doświadczonych pilotów poszukujących  jak najbardziej płynnych obrazów.
Tryb Tripod załącza ogranicznik prędkości do 7 km/h umożliwiając precyzyjną kontrolę lotu w pomieszczeniach.
We wszystkich trybach, zarówno system czujników podczerwieni i jak i wizyjnych jest włączony.

Zasięg kontroli do 7 km

Dzięki użyciu technologii transmisji wideo DJI Lightbridge HD, Phantom 4 Pro może być kontrolowany z maksymalnej odległości aż 7 km (w przypadku braku przeszkód i zakłóceń). Przed każdym lotem, Phantom 4 Pro skanuje możliwe częstotliwości w celu znalezienia tej o najmniejszych zakłóceniach. Dzięki współpracy z 2.4GHz i 5.8Ghz, umożliwia bardziej niezawodną kontrolę. Lightbridge, dzięki zintegrowaniu z DJI GO także wysyła najważniejsze parametry lotu w czasie rzeczywistym, a także może być wykorzystany  do szybkiego zgrywania materiałów do podłączonych urządzeń.
Technologia transmisji wideo Lightbridge używa zaawansowanej technologii transmisji i może być automatycznie dostosowana do warunków otoczenia. Zapewnia wysokiej jakości o niskim opóźnieniu transmisję. Tradycyjna, analogowa transmisja wymaga większego pasma i jest bardziej podatna na  zakłócenia. Dodatkowo zapewnia kiepskiej jakości materiał wideo i krótki zasięg.

Redundacja czujników

Phantom 4 Pro posiada dwa kompasy oraz dwie jednostki IMU, co czyni go bardziej niezawodnym w porównaniu z wieloma hexacopterami oraz oktokopterami. Obecność kompasu i IMU jest niezwykle ważna by zapewnić stabilny lot a dron jest w stanie porównywać dane, które z nich pochodzą.
Dane te przechodzą przez zaawansowane algorytmy sprawdzając ich dokładność i rzetelność. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niedokładnych danych, są one prostu wyrzucane bez oddziaływania na lot, który nadal jest stabilny i niezawodny.

Aplikacja DJI GO

Podczas lotu Phantom 4 Pro, kontroler jest odpowiedzialny za prawie każde zachowanie drona, w tym pilotaż i nagrywanie. Jednakże, trudniejsze ujęcia wymagają obrazu w czasie rzeczywistym, wszystkich parametrów lotu i zaawansowanych ustawień. Aplikacja DJI GO jest zoptymalizowana i wciąż ulepszana, tak by dostarczać pilotowi wszystkiego co potrzebuje. Może być używana w smartfonach i jest dostosowana do integracji z monitorami DJI CrystalSky, umożliwiając prostą i pewną kontrolę.
Używanie aplikacji DJI GO umożliwia dostęp do szerokiego wachlarza Trybów Inteligentnego Lotu. Co więcej, zapewnia ona pełną kontrolę trybu manualnego kamery w tym ISO, przysłony, szybkość migawki, formatu zdjęć i wiele więcej. Jakiekolwiek zmiany w aplikacji natychmiastowo pojawiają się na ekranie. Dzięki aplikacji niezbędne parametry lotu i status transmisji wideo są łatwe do sprawdzenia, zapewniając wygodę i większą wydajność użytkowania.
Aplikacja DJI GO posiada wbudowany program do szybkiej edycji i dzielenia się uzyskanym obrazem w mediach społecznościowych. Po każdym locie, przebyta droga i wszystkie parametry lotu są automatycznie zarejestrowane i zsynchronizowane z dołączonym kontem DJI Go, umożliwiając łatwy dostęp w celu przeglądu.

DRON

Waga (z baterią i śmigłami) 1388 g
Przekątna (bez śmigieł) 350 mm
Maks. prędkość wznoszenia S-mode: 6 m/s; P-mode: 5 m/s
Maks. prędkość opadania S-mode: 4 m/s; P-mode: 3 m/s
Maks. prędkość 72 km/h (S-mode); 58 km/h (A-mode); 50 km/h (P-mode)
Maks. przechylenia 42° (S-mode); 35° (A-mode); 25° (P-mode)
Maks. pułap lotu 6000 m
Maks. czas lotu około 30 minut
Temperatura w której może pracować 0° tdo 40° C
Namierzanie GPS/GLONASS
Zakres dokładności zawisu z GPS pion: ±0.1 m (z pozycjonowaniem wizyjnym); ±0.5 m (z pozycjonowaniem GPS)
poziom: ±0.3 m (z pozycjonowaniem wizyjnym); ±1.5 m (z pozycjonowaniem GPS)

KAMERA

Sensor 1’’ CMOS; Effektywne pixele: 20M
Soczewki FOV (Field of View) 84°, 8.8 mm / 24 mm (ekwiwalent formatu35 mm),
f/2.8 – f/11.
auto focus na 1 m – ∞
Zasięg ISO Wideo: 100 – 3200 (Auto); 100 – 6400 (Manual)
Photo: 100 – 3200 (Auto); 100- 12800 (Manual)
Mechaniczna przesłona 8 – 1/2000 s
Elektroniczna przesłona 1/2000 – 1/8000 s
Maksymalny rozmiar obrazu 3:2 Aspect Ratio: 5472 × 3648
4:3 Aspect Ratio: 4864 × 3648
16:9 Aspect Ratio: 5472 × 3078
Rozmiar obrazu PIV ・4096 × 2160 (4096 × 2160 24/25/30/48/50p)
・3840 × 2160 (3840 × 2160 24/25/30/48/50/60p)
・2720 × 1530 (2720 × 1530 24/25/30/48/50/60p)
・1920 × 1080 (1920 × 1080 24/25/30/48/50/60/120p)
・1280 × 720 (1280 × 720 24/25/30/48/50/60/120p)
Tryby zdjęć Single Shot
Burst Shooting: 3/5/7/10/14 klatek
Auto Exposure Bracketing (AEB): 3/5 bracketed
klatki  0.7EV Bias
Interval: 2/3/5/7/10/15/30/60 s
Tryby nagrań wideo H.265
・C4K:4096×2160 24/25/30p @100Mbps
・4K:3840×2160 24/25/30p @100Mbps
・2.7K:2720×1530 24/25/30p @65Mbps
2720×1530 48/50/60p @80Mbps
・FHD:1920×1080 24/25/30p @50Mbps
1920×1080 48/50/60p @65Mbps
1920×1080 120p @100Mbps
・HD: 1280×720 24/25/30p @25Mbps
1280×720 48/50/60p @35Mbps
1280×720 120p @60Mbps
H.264
・C4K:4096×2160 24/25/30/48/50/60p @100Mbps
・4K:3840×2160 24/25/30/48/50/60p @100Mbps
・2.7K:2720×1530 24/25/30p @80Mbps
2720×1530 48/50/60p @100Mbps
・FHD:1920×1080 24/25/30p @60Mbps
1920×1080 48/50/60 @80Mbps
1920×1080 120p @100Mbps
・HD: 1280×720 24/25/30p @30Mbps
1280×720 48/50/60p @45Mbps
1280×720 120p @80Mbps
 Bitrate 100 Mbps
System plików FAT32 (≤ 32 GB); exFAT (> 32 GB)
Zdjęcia JPEG, DNG (RAW), JPEG + DNG
Wideo MP4/MOV (AVC/H.264;HEVC/H.265)
Karty SD Micro SD, Maks. pojemność: 128GB
Prędkość nagrywania ≥15MB/s, class 10 lub UHS-1
Temperatura w której może pracować 0° do 40° C

SYSTEM WIDEO

Prędkość ≤ 50 km/h) na wysokości 2 m nad ziemią
Maks. wysokość 0 – 10 m
Zasięg pracy 0 – 10 m
Zasięg sensorów wychwytujących przeszkody 0.7 – 30 m
FOV 60°(poziomo), ±54°(pionowo)
Częstotliwość wykrywalna 10Hz
Otoczenie pracy Powierzchnia z gładkim wzorem i w odpowiednim oświetleniu (lux > 15)

ŁADOWARKA

Napięcie 17.4 V
Moc ładowania 100 W

GIMBAL

Stabilizacja 3-osiowa(pitch, roll, yaw)
Zakres kontroli Pitch: -90° to +30°
Maks. zakres kontroli przy przechyle Pitch: 90°/s
Precyzja kontroli przy przechyle ±0.01°

SYSTEM SENSORÓW PODCZERWIENI

Zasięg wykrywania przeszkód 0.2 – 7 m
FOV 70° (poziomo), ±10° (pionowo)
Częstotliwość wykrywalna 10 Hz
Otoczenie pracy Powierzchnia odbijająca i rozpraszająca światło
> 8% (jak ściany, drzewa, ludzie itp.)

KONTROLER

Częstotliwość w której pracuje 2.400 – 2.483 GHz i 5.725 – 5.825 GHz
Maks. odległość transmisji 2.400 GHz – 2.483 GHz(bez przeszkód i zakłóceń)
FCC: 4.3mi (7km);
CE: 2.2mi (3.5km);
SRRC: 2.5mi (4 km)
5.725 GHz – 5.825 GHz(bez przeszkód i zakłóceń)
FCC: 4.3mi (7km);
CE: 1.2mi (2 km);
SRRC: 2.5mi (4 km)
Temperatura w której może pracować 0° do 40° C
Bateria 6000mAh LiPo 2S
Siła transmisji (EIRP) 2.400 GHz – 2.483 GHz
FCC: 26 dBm; CE: 17 dBm; SRRC: 20 dBm
5.725 GHz – 5.825 GHz
FCC: 28 dBm; CE: 14 dBm; SRRC: 20 dBm
Napięcie 1.2 A @7.4 V
Porty wideo GL300E: HDMI,USB
GL300F: USB
Uchwyt, mocowanie GL300E: ekran wbudowany (5.5 cala, 1920×1080,
1000 cd/m2, system Android, 4GB RAM+16GB ROM)
GL300F: tablety i smartfony

INTELIGENTNA BATERIA (PH4-5870MAH-15.2V)

Pojemność 5870 mAh
Napięcie 15.2 V
Typ LiPo 4S
Energia 89.2 Wh
Waga 468 g
Temperatura w której może być ładowana -10° do 40° C
Maks. moc ładowania 100 W

Produkty powiązane z DJI Phantom 4 Pro