was successfully added to your cart.

FPV-montaż gimbala Zenmuse H3-3D w DJI Phantom 2

By 11 maja 2014PORADY, PRZERÓBKI

Stosunkowo niedawno firma DJI Innovations wypuściła na rynek nowego gimbala DJI Zenmuse H3-3D. Jest on ulepszeniem jego wczesniejszej wersji, czyli modelu H3-2D. W tym artykule pokażemy Państwu jak estetycznie go zamontować na Phantom 2.

Phantom 2 Zenmuse H3-3D

Phantom 2 Zenmuse H3-3D

Gimbal Zenmuse H3-3D wprowadza nowy, trzeci  silnik niwelujący w osi Yaw efekt tzw. myszkowania, czyli poruszania kamera na boki. Efekt myszkowania często  pojawia się podczas szybkiego lotu, dużego wiatru lub obniżania wysokości quadrokotera. Wraz z nowym gimbalem wprowadzono nową wersje quadrokopera DJI Phantom 2, który posiada zmodyfikowany spód obudowy dostosowany do podpięcia nowego gimbala. Powiększony został otwór przeznaczony na trzeci silnik.

Tak wygląda spód nowego Phantoma 2:

Phantom 2 otwór na trzeci silnik gimbala

Phantom 2 otwór na trzeci silnik gimbala

Dodatkowo do Phantoma 2 i połączenia gimbala producent dodał układ niwelujący zakłócenia, które były często spotykane we wczesniejszym modelu H3-2D. Zakłócenia te pojawiały się w postaci poziomych białych prążków na obrazie wideo. Układ niwelujący zakłócenia wygląda następująco. Dostarczany jest z nowym gimbalem h3-3D.

zenmus_konektor

Zenmuse interference connector

Jak wszystko poprawnie i estetycznie zamontować?

Przede wszystkim musimy coś zrobić z płytka niwelującą zakłócenia. Ponieważ wraz z zestawem dostarczane są 2 taśmy samoprzylepne 3M trochę nieestetycznie byłoby umieszczeni układu na zewnątrz obudowy. Jeśli rozkręcimy obudowę Phantoma, okaże się, że otwory w płytce idealnie pasują z rozstawem otworów ze śrubami mocowania płyty głównej Phantoma. Mamy 2 możliwości zamontowania układu:

1. Montaż od strony odbiornika – tutaj będziemy musieli przełożyć 8 żyłowy kabel od gimbala w przeciwny otwór (ten sam przez który przechodzi kabelek do kompasu)

Montaż płytki interferencyjnej

Montaż płytki interferencyjnej

2. Montaż od strony zasilania płyty. Troszkę zrobi się ciasno, ponieważ płytka będzie przylegać do obudowy, ale nie musimy za to przeciągać 8 żyłowej taśmy na druga stronę.

Montaż płytki interferencyjnej

Montaż płytki interferencyjnej

Po przymocowaniu płytki musimy zająć się montażem gimbala. I tutaj mamy kolejne zmiany. Mianowicie nowy gimbal zawiera nowe, plastikowe zabezpieczenie mocowania. Są lżejsze i posiadają plastikowe zawleczki. Niestety ciężko je ściągnąć, ale ma to plus, gdyż nie zgubimy ich tak jak to było w przypadku nakręcanych zawleczek w 2D.

Mocowanie Zenmuse H3-3D

Mocowanie Zenmuse H3-3D

Zanim przykręcimy śrubokrętem 4 śrubki mocujące gimbala warto włożyć do jednej gumki plastikowe zabezpieczenie.  Przy czym nie ma znaczenia do której gumki (lewej czy prawej) włożymy zawleczkę zabezpieczenia. Odnośnie gumek do niwelowania drgań. W zestawie dostarczonych jest kilka ich rodzajów. Proszę nie mylić ich z gumkami zapasowymi. Każdy zestaw gumek posiada inna twardość i przydaje się do różnych warunków pogodowych. Np. gumki białe są uniwersalne, czarne stosowane przy niskich temperaturach, szare przy wysokich. To tak jak z oponami do samochodu. Po zamontowaniu gimbala i sprawdzeniu, czy wszystko jest ok możemy cieszyć się nową jakością wykonanych filmów z użyciem gimbala H3-3D.

Zamontowany gimbal Zenmuse H3-3D na DJI Phantom 2

Zamontowany gimbal Zenmuse H3-3D na DJI Phantom 2

Zapraszamy do kolejnego naszego artykułu FPV, w którym będziemy opisywać,  jak odchudzić masę Phantoma z gimbalem H3-3D.

One Comment

  • PHANTOM2 pisze:

    witam mam pytanko jaki gimbal pasuje do phantoma 2 chcialabym zakupic ale niewiem jaki pasuje a mam kamerke isaw extreme dziekuje pozdrawiam

Leave a Reply