was successfully added to your cart.

Co to jest FPV?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której mamy do nagrania jakiś ważny materiał filmowy lub zdjęcia z dużej wysokości lub nawet w terenie, gdzie panują trudne warunki do lotu, a latanie z perspektywy operatora staje się mało efektywne i kłopotliwe. Co wtedy zrobić?
Najlepiej zamontować kamerę i podglądać z perspektywy lotu samolotu  (pilota) widok. A jak to wykonać? Co zrobić, aby można było widzieć obraz na ziemi? W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Lot z perspektywy pilota

Pewnie często spotykasz się z terminem FPV, w szczególności związanym z modelarstwem.
FPV (z jęz ang. First Person View), czyli lot z perspektywy pilota –  polega na wyposażeniu modelu latającego w kamerę pokładową i system do bezprzewodowego przekazywania obrazu wideo do operatora na ziemi.
Dzięki tej technologii filmowanie oraz fotografowanie staje się bardziej precyzyjne i profesjonalne.
Dla fotografów i filmowców FPV jest o tyle przydatne, ponieważ mogą oni w czasie rzeczywistym oglądać to co filmuje kamera ułatwiając jednocześnie odpowiednie kadrowanie i śledzenie firmowanego obiektu.
Z punktu operatora, jest o wiele łatwiej kontrolować quadro-koper, ponieważ ruchy drążków na aparaturze sterującej quadrokopterem odpowiadają rzeczywistemu położeniu samolotu. Unikniemy sytuacji , w których przez pomyłkę mogą nam się pomylić kierunki. A chyba nie chcielibyśmy niechcący rozbić maszyny i sprzętu wartego kilka tysięcy złotych.

Są też sytuacje,w  których sterowanie samolotu w sposób tradycyjny mija się z sensem np. lot w nocy. Perspektywa lotu z perspektywy pilota quadrokoptera daję nam poczucie większego bezpieczeństwa i większej kontroli nad poruszającą się maszyną.

Przykładowy film z lotu FPV

Dlaczego DJI Phantom?

DJI Phantom daje duże możliwości w kontekście lotów FPV. Jedną z korzyści jest bateria wytrzymująca nawet do 20 min lotu, a druga to zintegrowany gimbal Zenmuse H3-2D pod kamerę GoPro 3, umożliwiający bezpośrednie przesłanie obrazu video z kamery do komputera w obudowie Phantom’a. Jedyne co potrzebujemy tutaj, to zapewnienie transmisji tego obrazu na ziemię.

W przypadku DJI Phantom istnieje jeszcze jedna przydatna funkcja w lataniu FPV. Dzieki funkcji IOC (ang.Inteligent Orientation Control) dostępnej w Quadrokopterze, możemy użyć trybu Course Lock ułatwiającego jednocześnie lot z perspektywy pilota i filmowanego obiektu. Przydaje się bardzo przy filmowaniu
Trzeba pamiętać, że IOC włącza się dopiero po 10m odległości phantoma od operatora.

Co potrzebuję do mojego Quadrokoptera, żeby latać FPV?

1.Nadajnik wideo

Przede wszystkim dobry nadajnik video (często spotykana nazwa to TX). Na rynku dostępnych jest kilka modeli nadajników. Przede wszystkim przy wyborze nadajnika warto kierować się  parametrami takimi jak:

 • jego częstotliwość działania – oznaczaną w GHz,
 • wagą – będzie ona wpływała na czas lotu Phantoma,
 • mocą – oznaczaną w mW
 • oraz liczbą wspieranych kanałów (channels).

Uwaga! W przypadku DJI Phantom zalecaną częstotliwością nadajnika jest 5.8 GHz, ponieważ aparatura sterująca używa 2,4 GHz. Pozbędziemy się w ten sposób zakłóceń i problemów z lotem.

Warto też zwrócić uwagę na posiadany odbiornik, z którym ma współpracować nadajnik. Wiele osób kupuje nadajnik, który nie jest kompatybilny z odbiornikiem lub na odwrót.

Na rynku popularne nadajniki to:

 • ImmersionRC 600mW  (najmniejszy i najlżejszy w wszystkich) i naszym zdaniem najlepszy. Ale niestety coś za coś, ponieważ jest najdroższym nadajnikiem tego typu
 • Boscam 250 mW
 • Fatshark 250 mW

Popularna moc nadajników to 250 mW oraz 600mW. Większa nie jest potrzebna, ponieważ nadajnik Phantoma ma ograniczenie do 1km lotu (w/g producenta) a taka moc w zupełności wystarczy.

2.Odbiornik.

Odbiornik (RX) może być wbudowany np. w okulary lub monitor FPV lub jako osobne urządzenie

Jeśli wbudowany w okulary lub monitor, to odchodzi nam cała plątanina kabli.
Jeśli jest jako osobny moduł musimy dodatkowo liczyć się  z zasileniem go, najczęściej dodatkowa baterią. Oczywiście odbiornik musi być kompatybilny z nadajnikiem (zakres częstotliwości)

3. Monitor lub gogle FPV.

Osobiście uważam, że monitor i gogle to dwa różne światy i nie ma co porównywać jednego do drugiego.

Latanie FPV w goglach sprawia o niebo lepszą frajdę niż na monitorze. Możemy się poczuć jak w rzeczywistym symulatorze lotu.

Monitor sprawdza się doskonale w krótkich odległościach lotu oraz w sytuacji, kiedy chcemy jednocześnie ogarnąć wzrokiem otoczenie quadrokoptera oraz obraz z kamery zamontowanej na nim. Z gogli otrzymamy jedynie podgląd na to co widzimy przez kamerę quadrokoptera.

Często są tez sytuacje, w których możemy używać gogli i monitora FPV jednocześnie. Np. filmujemy z bliska jakiś obiekt i nagle musimy się oddalić i filmować to samo z dużej odległości.

Wśród dostępnych na rynku modeli gogli jakie polecam są to Fatshark Dominator, ponieważ mają modułowa konstrukcję. Można użyć w nich modułu do śledzeniu ruchu głowy oraz wszczepianego modułu odbiornika video. Google te współpracują doskonale z różnymi dostępnymi na rynku modelami aparatury sterującej m.in. Futaba.

Wśród dostępnych na rynku modeli monitorów poleca modele Black Pearl oraz Boscam. Zazwyczaj 7 cali wystarczy. Monitory te posiadają wbudowane odbiorniki wideo oraz zintegrowaną baterią.

4.Anteny.

Do zestawu FPV najlepiej kupić dodatkowe anteny spiro, które polepszają jakość zasięgu oraz eliminują zakłócenia np. Nowe anteny ImmersionRC SpiroNet v2 doskonale sobie z tym radzą. Standardowe anteny tzw. baty posłużą na na krótkie loty i słabo radzą sobie z zakłóceniami.
Część użytkowników FPV stosuje anteny kierunkowe, tzw. patch antenna, które jeszcze bardziej polepszają odbiór sygnału z nadajnika.

Przy antenach ważne jest ich odpowiednie zamontowanie (kąt) oraz typ, ale o tym w innym dziale.

Czym mogę wzbogacić lot FPV?

Na pewno zdarzyła Ci się sytuacja, że podczas lotu zaczęło brakować prądu w baterii lub nie wiedziałeś kiedy masz już zawracać, aby nie stracić quadrokoptera. Takie sytuacje powodują niepotrzebne nerwy i panikę pilota.

Często osoby latające FPV chciałyby posiadać w podglądzie obrazu video prezentowane parametry lotu taki jak:

 • zużycie baterii
 • wysokość
 • odległość i inne.

W przypadku produktów DJI, mamy możliwość dokupienia dodatkowego modułu iOSD mini.

Moduł ten znajdziesz w naszym sklepie.

Lepszy nadajnik?

Standardowy nadajnik (aparatura sterująca) w DJI Phantom nie serwuje nam rewelacyjnych funkcji kontroli. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników polecam wymianę aparatury na zaawansowana.

Wymiana takiej aparatury polepszy nam lot FPV w następujących kwestiach:

 • odległości
 • funkcjach dodatkowych zaprogramowanych w dodatkowych przełącznikach nadajnika
 • płynną kontrolę nad quadrokopterem
 • płynna kontrolę nad gimbalem

Z pewnością powyższe cechy są bardziej przydane dla fotografów/filmowców, ponieważ mają wpływ na jakość nagranego filmu video i ich efekty.

Z polecanych zestawów sterujących polecam nadajniki firmy Futaba oraz Groupner.

Leave a Reply